فصل سوم دوره درس گفتارهای روانکاوی

وینی کات
Winicott

در این دوره، با هدایت و تدریس دکتر مهدی رضا سرافراز، به مطالعه سرفصل‌های زیر میپردازیم:

 1. بررسی مقالات وینی کات
 2. محیط نگهدارنده
 3. مادر به اندازه کافی خوب
 4. آسیب روانی از منظر وینی کات
 5. پرخاشگری از منظر وینی کات
 6. تحلیل کیس
 7. نکات تکمیلی

حضور در این دوره برای عموم علاقهمندان به نظریه روان تحلیگری، متخصصان حوزه های روانشناسی، فلسفه، جامعه شناسی، تاریخ علم و دیگر علاقه مندان به آشنایی با نظریات فروید مفید خواهد بود.

اطلاعات کلی این دوره:

 • شیوه ارائه: آموزش به صورت آفلاین ویدیویی و صوتی + سه جلسه آنلاین یک ساعته پرسش و پاسخ

  مدت زمان این فصل از دوره با جلسات پرسش و پاسخ:

  6 جلسه آفلاین + 3 جلسه آنلاین = جمعا 9 جلسه / 18 ساعت


 • مدرس:
  جناب دكتر مهدى رضا سرافراز  
  عضو هیات علمى دانشگاه شیراز
  داراى مدرك بین المللى درمانگرى پویشى و تجربه اى

  شیوه دسترسی به جلسات: مشاهده آنلاین ویدئو و صوت از طریق حساب کاربری پورتال آگاه (غیرقابل دانلود)
  مدت زمان دسترسی محدود (تا پایان 1401 دسترسی دارد) است.
  وبینار آنلاین پرسش و پاسخ، هر دو ماه یکبار برگزار می شود، زمان آن پیامک می شود‌.

 • محتوی آفلاین:

  آفلاین به صورت تصویر و صوت از دوره آنلاینی تهیه شده است که در تابستان 1400 برگزار شده است


  مخاطبان: روانشناسان / روانپزشکان / علاقه مندان به روانکاوی

اعطای گواهی معتبر

به همراه اعطای گواهی معتبر پس از قبولی در آزمون پایان دوره (مخصوص روانشناسان و روانپزشکان)

درباره این دوره

اطلاعات کلی این دوره

 • دانلد وودز وینیکات (۱۸۹۶-۱۹۷۱) پزشک متخصص اطفال بریتانیایی بود که در اوایل دوران حرفه‌ای‌اش به روانکاوی علاقه‌مند شد. او توسط جیمز استراچی، که مترجم آثار فروید به انگلیسی بود، تحلیل شد، و اولین روانکاو کودک در بریتانیا شد که آموزش دیده‌ی پزشکی بود. او به عنوان مشاور پزشکی کودکان در بیمارستان کودکان «گرین پدینگتون» در لندن مشغول به کار شد. وینیکات نقش مهمی در آموزش عمومی در حیطه‌ی پرورش کودک ایفا کرد. وی ۶۰۰ سخنرانی در رادیو بی‌بی‌سی انجام داد و به طور خستگی‌ناپذیری به سخنرانی در سراسر کشور پرداخت. او همچنین ۱۵ کتاب نوشت که در میان آنها کتاب «خانه، جایی که ما از آن آغاز می‌کنیم» پرفروش‌ترین کتاب شد.

 

 • وینیکات پر ارجاع‌ترین روانکاو در میان نویسندگان و نظریه پردازان معاصر است که در سالهای اخیر، نوشته ‌هایش حتی بیش از آثار زیگموند فروید مورد استفاده مؤلفان قرار می‌گیرد. وی در نظریه و تکنیک، آغازگر شیوه‌ای بدیع بود که مسیر روانکاوی را دستخوش تحولاتی کرد. از نگاه او تحمیل تفسیر به بیمار مانند فرو کردن قاشق غذا در دهان کودکی ست که از خوردن سر باز می‌زند. از این منظر، اتاق درمان، قابل تشبیه به فضایی دونفره بین کودک و مادریست که تلاش می‌کند محیط مساعد برای رشد او را فراهم آورد.

 

 • در این دوره با هدایت و تدریس دکتر مهدی رضا سرافراز، پس از مرور مقدماتی بر روند شکل گیری نظریه روابط ابژه توسط ملانی کلاین و بستر نظری که وینیکات در آن آغاز به کار کرد، به بسط و توضیح دیدگاه وینیکات و مفاهیم خاص نظری وی میپردازیم از جمله:

 

 • مادر به اندازه کافی خوب، محیط نگهدارنده، خود واقعی و خود کاذب، ذهن و ارتباط آن با بدن، رشد هیجانی اولیه، ظرفیت پرخاشگری، پرخاشگری در انتقال متقابل، ظرفیت نگران شدن، ظرفیت تنها ماندن، بازی و واقعیت، شیء و مفهوم گذاری، ارتباط تحلیلی و واپس روی در درمان.

 

شرکت در این دوره، علاوه بر علاقمندان به روانکاوی و نظریه های روابط موضوعی، برای کلیه درمانگران که علاقمند به حوزه کودک، فرزندپروری و یا طرحواره‌درمانی میباشند، میتواند مفید واقع گردد